Ashaver 220 – Nowy projekt dr Muto

Dr Muto, Katarzyna Krakowiak i Lukasz Szalankiewicz urochomili wlasnie sieciowy projekt Ashaver220 – stworzoną we Flashu, serię slajdow i tekstów, których motywem przewodnim jest getto: to współczesne i metaforyczne, doświadczane dzięki nowym technologiom komunikacyjnym, i to prawdziwe, historyczne getto warszawskie.

„Fabularny, hipertekstowy obiekt prowadzi odbiorce przez fragmenty tekstów, obrazów i dzwiekow, które powoli odkrywają przed nim wymazaną przestrzeń getta. Doswiadczenie Holocaustu zmierza ku obudzeniu emocji przytlumionych przez uplyw lat.”
Tlem pod wyswietlajace sie na ekranie partie tekstu sa miedzy innymi satelitarne zdjecia z serwisu google-map. Ashaver, jak sie nam sugeruje, to jednoczesnie projekt otwarty, o charakterze happeningu, ktorego fizycznym miejscem ma byc obszar bylego getta warszawskiego. Telefony komorkowe to jeden z koniecznych rekwizytow

Lokalizacja pozwala określić położenie telefonu komórkowego z dokładnością do kilkudziesięciu metrów. ta warszawskiego. Pozwala to na podzielenie przestrzeni byłego getta na fragmenty, którym zostaną przypisane leksje hipertekstu.
W tym hipertekstowym happeningu rolę pola pisma pełnić będą telefony komórkowe. Polecamy i trzymamy kciuki!

Amis o Atta: 09/11 w literaturze

Niedzielny The Observer Magazine opublikował opowiadanie Martina Amisa, ktorym angielski pisarz próbuje opisac ostatni dzień Muhammada Atty – przywodcy grupy terrorystow z 09/11.
Amis skupia się na ponurej wyjątkowości osobowści Atty: jego obstracyzmie religijnym, jego nienawiści do muzyki, kobiet, świata w ogole. Atta czynił to co czynił dla „powodu zasadniczego”. Tak zarysowanej sylwetce przeciwstawiony jest Zaid – pilot nieudanego ataku na Bialy Dom, ktory swoją samobojczą misję wykonywał dla Boga i Miłości (rozumianej jako sześć tuzinów dizwic w raju). Amis krok po kroku śledzi ostatnie minuty czlowieka, który rozpoczął XXI wiek. Zaczynając od hotelowej łazienki a kończąc na smażącej się skórze i gotującej się krwi w chwili, gdy porwany Boeing dosięga pierwszej z wież. Konflikt, kontrast, szczegół, świetne operowanie elipsą. Jednym słowem – dobnra literatura.