Zmrok. Symfonia ? plakat

400 segmentów połączonych ze sobą 1400 sposobów, które na wzór muzyczny splatają ze sobą wielotorową i wielopiętrową narrację złożyły się na Zmrok. Symfonię Michaela Joyce?a, powieść hipertekstową pierwszej generacji przetłumaczoną na j. polski w premierowym wydaniu online.

Po raz pierwszy w historii e-literatury dzieło zamknięte, przypisane do pojedynczej platformy (Storyspace) i stosujące egzotyczne dziś techniki sterowania lekturą opublikowane zostaje w środowisku ponadplatformowym i na warunkach niekomercyjnych. Sam tekst, w którym zazębia się z sobą kilka narracji, w tym opowieść o losach solidarnościowych emigrantów w USA, sprawia wrażenie niewyczerpywalnego, zapewniając lekturę na lata! W porównaniu z popołudniem, pewną historią, Zmrok. Symfonia rezygnuje z hipertekstowego minimalizmu na rzecz polimedialności i ?symfoniczności?: są tu dźwięki (przywołujące Wariacje Goldbergowskie Glenna Goulda, które patronują całości), są serie ilustracji, fotografie i cyfrowe grafiki, jest nawet fragment wideo. Jak na utwór napisany w roku 1996 ? całkiem multimedialnie! Nad wyglądem polskiej wersji Zmroku. Symfonii czuwał Łukasz Podgórni, który uwspółcześnia szatę do pakietu znanego polskim czytelnikom z prac solo Łukasza oraz jego działań w Rozdzielczości Chleba. Tekst główny przetłumaczył nie kto inny jak Radosław Nowakowski, autor m.in hipertekstów Liberlandia i Koniec Świata według Emeryka, a nad portem z wersji przeglądarkowej offline (popołudnie, pewna historia) do wersji online czuwał Jakub Jagiełło, autor hipertekstów Kosmos i Hipertekstu (pod losowo zmieniającym się tytułem). Konwertowaniem linków warunkowych z nieprzekładalnej automatycznie nomenklatury Storyspace do javascript zajął się Mariusz Pisarski ? producent wydania.

Utwór przepełniony jest linkami losowymi, multilinkami i ? przede wszystkim ? linkami warunkowymi. To dzięki nim mechanika lekturowa jest na tyle bogata i zmienna, że powieść wyświetla nam inny tekst za każdą sesją lekturową, nawet jeśli rozpoczynamy ją od dokładnie tego samego miejsca!

W najnowszym numerze ?Techstów? przyglądamy się Zmrokowi. Symfonii w dwóch materiałach towarzyszących. Jednym z nich jest zapis rozmowy, jaką Mikołaj Spodaryk i Mariusz Pisarski przeprowadzili z Michaelem Joycem z okazji jego niedawnego przyjazdu do Wrocławia, a drugim relacja z tworzenia polskiej wersji tego hipertekstu od kuchni.

Zapraszamy do lektury!

Literary Margins and Digital Media ? podcast podsumowujący

Podcast - Literary Margins and Digital Media

O tym, że literatura dla dzieci jest bliska mediom cyfrowym, gdyż od zawsze eksperymentuje z każdym możliwym medium, wiadomo od dawna. Najbliżej owych mediów są sami zainteresowani: kilkulatkowie i nastolatkowie ? digital natives ? od których można się wiele nauczyć.  Wrocławskie seminarium Literary Margins and Digital Media było doskonałą okazją, aby badacze zarówno literatury dziecięcej, jak i literatury nowych mediów wspólnie zastanowili się nad przemianami, jakim podlega przekaz literacki w dobie smartfonów, gier komputerowych. Zagadnienia literackiej rozrywki dla dzieci na urządzenia mobilne, książkowości książki, marginesów i centrum, opowiadań transmiedalnych ? to tylko niektóre z tematów poruszonych we Wrocławiu.

Po podcastach z autorami literatury cyfrowej (Zuzaną Husárovą i Ľubomírem Panákiem oraz z Michaelem Joycem), którzy przyjechali do Wrocławia,  zapraszamy na trzeci i ostatni, w którym o wrocławskim wydarzeniu wypowiadają się jego organizatorzy (Barbara Kalla, Aleksandra Nowak) oraz uczestnicy (Justyna Fruzińska, Astrid Surmatz, Lies Wesseling).

 

 

PODCAST ? LINK

Michael Joyce – podcast “Literary Margins and Digital Media”

O przyszłości literatury, technologii, modernizmie, polskich emigrantach i o tym, dlaczego warto przedłożyć muzykę słów nad ich znaczenie opowiada amerykański pisarz i poeta Michael Joyce – pionier literatury elektronicznej, autor m.in popołudnia pewnej historii oraz tłumaczonej właśnie na polski powieści hipertekstowej Zmrok, symfonia (Ha!art, 2015). Michael Joyce będzie gościem seminarium Literary Margins and Digital Media, które rozpocznie się 15 kwietnia we Wrocławiu.

LINK DO PODCASTU

W pierwszej części audycji Michael Joyce i Mariusz Pisarski analizują problem centrum i marginesów, próbują podsumować twórczość Joyce’a w kontekście modernizmu i postmodernizmu, przyglądają się prototypom polskich bohaterów, których czytelnik odnajdzie w Zmroku, symfonii. W części drugiej, sprowokowany pytaniami od Mikołaja Spodaryka, Michael Joyce kieruje nas na głębokie wody refleksji o śmierci, sile związków rodzinnych i nieśmiertelności muzyki Jana Sebastiana Bacha. Audycję kończymy spostrzeżeniami natury translatologicznej. Jak się okazuje, dla autora kontynuującego tradycję ultra-modernizmu, awangardy i eksperymentu literackiego, ważniejsze jest zachowanie w tłumaczeniu melodii języka, niż kurczowe trzymanie się wierności znaczeniowej.

Rozmowa z pisarzem z Buffalo złożyła się na drugi z serii podcastów “Techstów”, przygotowujących do wrocławskiego seminarium.  W pierwszym rozmawialiśmy z Zuzaną Husárovą i Ľubomírem Panákiem. W trzecim porozmawiamy z organizatorami tego wydarzenia.

Podcast “Literary Margins and Digital Media” ? cz. 1

O poezji przestrzeni, dźwięku i instalacji; o szansach, jakie e-literatura daje młodym odbiorcom, o technologiach, które są w zasięgu ręki współczesnego poety i o tym, jak pracuje się w duecie twórczym rozmawiamy z Zuzaną Husárovą i Ľubomírem Panákiem w pierwszym podcaście przygotowującym do seminarium Literary Margins and Digital Media.

Link do podcastu >>

Zuzana i Ľubomír prezentować będą we Wrocławiu jedną ze swoich poetyckich, dźwiękowych instalacji, angażujących ciało i mowę. Zuzana Husárová wystąpi następnie podczas naukowej odsłony imprezy w prezentacji przygotowanej wspólnie z Bogumiłą Suwarą i Gabrielą Magovą, z którymi pracuje w ramach grupy i grantu ?Hipermedialny artefakt?.

Więcej na temat wrocławskiej imprezy można przeczytać w naszym wcześniejszym poście. Polecamy też pełną listę prelegentów Literary Marigins and Digital Media. Rozmowę z Zuzaną Husárovą i Ľubomírem Panákiem poprowadził Mariusz Pisarski.

W następnych podcastach spotkamy się z Michaelem Joycem oraz z organizatorami wrocławskiego sympozjum.

Podkład do audycji opiera się na utworze Angel Academy Matta Oukleya, zamieszczonym na FreeMusicArchive.

Literary Margins and Digital Media

Literary Margins

LITERARY MARIGINSWielkimi krokami zbliża się międzynarodowe seminarium Literary Margins and Digital Media organizowane przez wrocławskie biuro Academia Europaea (Academia Europaea Knowledge Hub-Wrocław) i Uniwersytet Wrocławski. Seminarium odbędzie się w dniach 15-17 kwietnia 2015 r., a jego głównymi gośćmi będą badacze i artyści z USA, Tajwanu, Szwecji, Ukrainy, Belgii, Słowacji i Polski.

Jedną z najważniejszych postaci imprezy jest Michael Joyce, autor popołudnia, pewnej historii i tłumaczonej właśnie na język polski drugiej klasycznej powieści epoki cyfrowej ? hiperfikcji Twilight, a Symphony. W trakcie wrocławskiego seminarium odbędzie się przedpremierowa demonstracja tego opus magnum, które – po raz pierwszy w historii hipertekstów wydawnictwa Eastage Systems – doczeka się darmowej, otwartej wersji online. Oprócz Michaela Joyce’a we Wrocławiu pojawią się także Zuzana Husárová i Ľubomír Panák, którzy zaprezentują jeden z swoich poetyckich performance’ów.

Do Wrocławia przyjadą także badacze kultury i nowych mediów z całej Europy i spoza niej, aby wspólnie zastanowić się nad przyszłością literatury w dobie nowych mediów, nad marginalizacją kultury wysokiej i nad konsekwencjami tych przemian dla kultury i literatur europejskich.

Tematyka seminarium oscyluje wokół dwóch kwestii: diagnozy zachodzących dziś przemian (nowe media i gatunki, nowe sposoby partycypacji w kulturze, nowa etyka cyberprzestrzeni) i ich możliwych konsekwencji z punktu widzenia kultury dzieci i młodzieży (rynek książek dla dzieci w dobie nowych mediów, zacieranie się granic wiekowych w internecie, rola gier komputerowych w edukacji).

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na tę wyjątkowe, naukowo-artystyczne wydarzenie. Patronami medialnymi seminarium są Korporacja Ha!art i Techsty. W najbliższych miesiącach, w ramach przygotowań do seminarium, na łamach Techstów i Ha!artu ukażą się rozmowy i podcasty z Michaelem Joycem, Zuzaną Husárovą i Ľubomírem Panákiem oraz z organizatorami konferencji.

Sponsorem wrocławskiego seminarium jest Riksbankens Jubileumsfond.