Gimcrack’d – wiki jako maszyna do pisania

Z lekkim opoznieniem (premiera kilka miesiecy temu) anonsujemy Gimcrack’d: sieciową antologię opowiadań, napisanych w TidlyWiki.
TidlyWiki to spersonalizowana wersji systemu WIKI, która nie potrzebuje technologii serwerowej, w zamian za to opiera się na javascripcie i CSS.
Większość utworów to krótkie hipertekstowe opowieści, część z nich zrobiona jest według schematu rozgałęziających się opowieści Chose Your Own Adventure. Nowością, nawet dla doświadoczonych użytkowników WIKI i czytelników hiperfikcji, jest sposób wyświetlania się kolejnych partii tekstu: po uruchomieniu odsylacza, nowy tekst pojawia się pod tekstem, od którego odsyłacz prowadził. W rezultacie czytelnik może mieć w każdej chwili dostęp do całości swojej lekturowej sesji, kontekst, tak często gubiony w trakcie lektury klasycznej hiperfikcji, tutaj zostaje zachowany.

Chris Climas – twórca tego systemu, próbuje za pomocą Gimcrack’d odtworzyć w sieci przeżycia z dzieciństwa, kiedy to zaczytywał się tekstowymi grami Chose Your Own Adventure (szkoda, że w Polsce mieliśmy tylko Fantasolo i Wehikuł Czasu ). Rezultatem jest między innymi utwór Cold Dead Fish – tekst oparty na strukturze drzewa, który nie pozwala czytelnikowi cofać się z obranego już szlaku.

Jednak Gimcrack’d to system otwarty na wiele hipertekstowych struktur, gospodarze witryny czekają na teksty od wszystkich zainteresowanych. Wystarczy (nieco wiecej niż) podstawowa znajomość angielskiego.